Tielok na leto nikdy nie je dosť. Ja som sa tento rok odvážila urobiť si svoje prvé pletené. A teda hneď niekoľko naraz. Však keď už, tak už. 😀 A tu sa s vami podelím o návod na pletené tielko.
My máme pokope na jednom mieste jarno/letné priadze, tak si z nich môžete kľudne niektorú vybrať. V zložení treba hľadať veľa bavlny, bambusu, hodvábu, alebo ľanu. Ale nikomu nebránim urobiť si merinové, či kašmírove tielko, ako spodnú vrstvu na zimu. 😉
Čo sa spotreby týka na červené tielko som minula presne 3 klbká Eco Denim. Na biele tielko som minula 2 klbká ercyklovanej bavlny Re-use. Veľkosťou sú to S-ká. Mám rozrobené jedno tielko aj z bambusovej priadze Caravela, budem z nej potrebovať zhruba 1 a pól klbka.
Ďalej budete potrebovať dvojo kruhových ihlíc, alebo si vystačíte aj s jednými a upletené časti si odložíte na zbytkovú priadzu.
K tomuto tielku máme aj videonávod na youtube, tak ak vám niečo nebude jasné z fotiek pozrite sa prípadne tam. Prípadne ak máte doplňujúce otázky, tam sa k nim skôr dostanem, tak smelo nechajte pod videom komentár.
Tak poďme teda na to. Začíname pliesť na ramienku.
Začíname takzvaným Juditinim magickým nahodením očiek. Nevystačíme si s obyčajným začiatkom, lebo potrebujeme „živé“ očká na dve strany. Tým pádom nebudeme nikde nič komplikovane nadpájať, a nikde nebude žiadny viditeľný spoj.
Takto si obtočíme priadzu okolo vrchnej ihlice.
Priadzu si prekrížime takýmto spôsobom.
Ďalej priadzu, čo máme obtočenú okolo ukázovaka vedieme zo spodu popred spodnú ihlicu a pomedzi ihlice do zadu.
Priadzu, čo máme obtočneú okolo palca vedieme zozadu, pomedzi ihlice dopredu, dohora do zadu okolo vrchnej ihlice.
Toto opakujeme, kým nebudeme mať na obidvoch ihliciach po 5 očiek.
Teraz si svoju prácu otočíme „v smere jazdy“. Špičky ihlíc nám smerujú do prava. Spodnú ihlicu potiahneme smerom do prava a pomocou nej prepletieme očká na vrchnej ihlici hladko.
Máme to hotové.
Potiahneme ihlicu tak, aby tam, kde máme dole lanko, sme dostali očká na špičku ihlice. Ihlice si znovu otočíme v smere jazdy tak, aby očká, ktoré sme preplietli hladko ostali dole. Na nasledujúcej fotke sú očká ktoré vidíte, tie, ktoré sme ešte nepreplietli. Takto si ich prichytíme.
Ihlicu opatrne vytiahneme.
A očká si odložíme. Ja som použila označovač. Viete si ich dať napríklad aj na zbytkovú priadzu.
Tieto očká si na teraz nebudeme všímať a vrátime sa k tým, čo nám ostali na ihlici. Ideme pliesť dutinku. Keď chceme pliesť dutinku potrebujeme týchto 5 očiek pliesť hladko vždy z pravej strany a tak, aby sme sa aj pozerali na hladkú stranu. Svoju prácu nebudeme otáčať.
Kruhovú ihlicu si potiahneme a očká prevlečieme na opačný koniec kruhovej ihlice – na druhú špičku. Koniec priadze máme na krajnom očku na ľavo a tak je to dobre. Teraz upletieme našich 5 očiek normálne hladko. Prvá očko skúste trochu viac utiahnuť.
Toto budeme opakovať, až kým dutinka nebude dostatočne dlhá.
Z opačnej strany to na začiatku bude vyzerať takto.
Ale nebojte sa, keď potiahnete konce smerom od seba, očká sa pekne „upracú“ na miesto.
Keď máte ramienko = dutinku dostatočne dlhú, ideme pliesť prvý trojuholník. Konečne prácu otočíme a už neposúvame krížom cez celú kruhovú ihlicu. Od teraz bude platiť, že prvé a posledné očko budeme pliesť vždy hladko. Ak ste zvyknutý posledné očko prehadzovať a pliesť len jeden krát v dvoch riadkoch nerobte to, okraj nebude dostatočne pružný. Takže v tomto riadku ideme prvé hladko, 3 obratko, posledné hladko. Toto budeme robiť v každom rubovom (obratkom) riadku. Prvé a posledné hladko, všetky ostatné obratko.
Máme to. Teraz ideme na lícový (hladký) riadok.
Prvé očko upletieme hladko. Potom jedno očko nahodíme = obtočíme okolo ihlice ako na fotke.
Ďalej pleteieme hladko, až kým neprídeme k poslednému očku na ľavej ihlici. Pred posledným očkom tiež jedno nahodíme, posledné upletieme hladko.
Takže tieto dva riadky budeme opakovať stále dokola. V obratkom riadku pletieme všetky očkám okrem prvého a posledného obratko. Prvé a posledné pletieme hladko. V hladkom riadku pletieme všetky očká hladko a po prvom a pred posledným očkom v riadku vždy nahodíme jedno nové očko.
Čo sa veľkosti týka, tak tento trojuholník pletieme, dokiaľ nedosiahnete 1/4 obvodu hrudníka na ktorý bude toto tielko určené. Treba si to premeriavať, prípadne si to priložiť k nejakému kusu obječenia, čo vám je dobrý – ak to pletiete pre seba. Keď dosiahnete porebnú veľkosť, tak trojuholník ukončíme upletením hladkého riadku. Priadzu odstrihneme a všetky očká z neho si odložíme bokom, buď na inú kruhovú ihlicu, alebo na zbytkovú priadzu.
Jeden trojuholník už máte hotový, bezpečne odložený. V tomto momente sa vrátime k našim 5tim odloženým očkám zo začiatku ramienka. Očká si dáme na ihlicu. Nadpojíme si priadzu – jednoducho si ju pridržíme pri prvom očku a pletieme ňou.
Ak potrebujete ešte predĺžiť ramienko, tak si kľudne upleťte pár riadkov dutinky. Ak máte ramienko dostatočne dlhé, tak začneme obratkým riadkom – prvé hladko 3 obratko, posledné hladko. V hladkom riadku pletieme trojuholník ako sme plietli aj pred tým. Upletieme ho takej istej veľkosti. Znovu ho ukončujeme v hladkom riadku a odložíme ho bokom.
Keď ho dopletieme budeme mať 2 trojuholníky spojené dutinkou. Upletieme to celé ešte raz a najhoršie máme za sebou. Na poslednom, štvrtom trojuholníku už priadzu nestriháme, ale budeme ňou pliesť ďalej.
Teraz to ideme spojiť celé do kruhu. Dajte si veľký pozor, aby ste nemali prekrútené ramienka. Ak si to teraz nešimnete a nenapravíte to, tak s tým už neskôr nič neviete spraviť.
Toto na nasledujúcej fotke keď si zodvihnem na ďalšie pletenie, tak praidzou ktorá mi končí v pravo hore, budem pliesť ďalej trojuholník čo je v pravo dole.
V podstate už len idem pliesť všetky očká rad radom hladko, stále dokola. Keď spájate trojuholníky do jedného celku, jednoducho ich dáte vedľa seba a pletiete si stále svoje hladko očko za očkom.
Stále hladko do kola pletieme do požadovanej dĺžky.
Ja som si potom uplietla jeden riadok v ktorom som striedala hladké a obratké očká. Vy si môžete takýchto riadkov spraviť aj viac ak sa vám chce. Ale minimálne jeden treba, aby sa nám okraj nekrútil.
Teraz to už len treba ukončiť. Ja som zvolila pružné ukončenie. Mám jedno tričko čo som tak neukončila, respektíve som ho ukončila klasicky, a ten lem je potom až nepríjemne pevný.
Pružne ukončíme pletenie takto. Ja tam chcem spraviť „hráškový vzor“ preto budem pliesť hladké očká z predchádzajúceho riadku obratko, obratké hladko. Vy ak ste si na spodnku tielka urobili patent, tak kľudne pleťte hldké hladko, obratké obratko.
Jedno očko si nahodím obtočením priadze okolo ihlice.
Ďalšie očko si upletiem hladko.
A teraz pomocou ľavej ihlice – tou si nadvihnem to nahodené očko a zhodím ho ponad posledné očko na pravej ihlici dolu z pravej ihlice.
To isté zopakujem ešte s druhým očkom na pravej ihlici. Pomocou ľavej ihlice ho zhodím ponad to prvé očko dole z pravej ihlice.
Postup opakujem. Nahodím si jedno očko obtočením priadze okolo ihlice, jedno očko upletiem, ďalej zhodím nahodené očko a potom aj jedno upletené ponad posledné očko na pravej ihlici.
Takto to budem robiť kolom dokola, až kým mi neostane na pravej ihlic posledné očko. Vtedy odstrihneme priadzu, očko pomocou ihlice ťahám do hora až kým sa mi nevyvlečie koniec priadze. Teraz sa mi to už nebude párať. Už len stačí zapošiť všetky nitky a tielko máte hotové. Ako zapošiť nitky nájdete na konci tohto ponožkového návodu.
Tak čo, zvládnete to? 🙂 Určite áno!!!
Takto ešte vyzerá tielko čo som plietla z bielej recyklovanej bavlny Re-use.
Nezabudnite, ak chcete podporiť výrobu takýchto návodov, ako je tento návod na pletené tielko nakupujte na www.VlnaNaPredaj.sk 🙂
A nezabudnite sledovať ani najnovšie video návody na YOUTUBE.
Nádherné tričko, vďaka za popis.